Gallardos, Barnett, Ray, Guffey winners Friday night

Print this page
September 29, 2017

Christy Barnett celebrates in victory lane with family and crew members after winning the main event for The Body Works Super Trucks.
Christy Barnett celebrates in victory lane with family and crew members after winning the main event for The Body Works Super Trucks.
Five different winners in five divisions took home the hardware Friday night as the Southern New Mexico Speedway hosted the first of a two-night weekend doubleheader during the annual Southern New Mexico State Fair.

It was a good night for the Gallardo family. In the Shaw Trucking Southwest DIRTcar Late Model main event, Fito Gallardo outdueled his son, Jake Gallardo, for the victory with Christy Barnett, Xavier Ortega and Javier Zapien Jr. completing the top five finishers.

But in the 25-lap Rancho Milagro USRA Modified featur race, Jake Gallardo turned the tables and picked up the win over Fito Gallardo as they recorded their second one-two finish of the prigram. Zane DeVilbiss passed eight cars en route to a third-place finish while Royal Jones bested his son, Bumper Jones, for fourth.

In the Sun Valley Hardware USRA Stock Cars, Jimmy Ray was a man on a mission as he roared from the 21st starting spot to claim the victory ahead of 15th-starting Nathan Smith. Aasa-Boo Flores was third, points leader Jaime Torres finished fourth and Pete Vargas came from 18th on the grid to claim the fifth spot.

Christy Barnett continued her dominance in The Body Works Supe rTruck competition, scoring the win over Walton Kyle Jr., Brian Kleine, Mike Garcia and Rusty Bowen.

As of late, Dylan Harris had a stranglehold on the winner’s circle in the Casa Nissan Legends of the Southwest but Friday night saw Cooper Guffey race from the fifth row to grab top honors. Daniel Blaeser was the runner-up with Harris, who started next to Guffey in the tenth spot, wound up third. Mike Gonzalez and Tom Zuloaga rounded out the top five.

One more big night of racing is on tap this weekend during the annual Southern New Mexico State Fair. On Saturday, the Lucas Oil POWRi 305 Sprint Cars, Jack Key Auto Group X-Mods, Sun Valley Hardware USRA Stock Cars, Casa Nissan Legends of the Southwest and Claimers provide the on-track action.

Gates open at 5 p.m. with racing at 7:45 p.m. Spectator admission is free all three nights with paid admission to the fair.

The Southern New Mexico Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval located 11 miles west of Las Cruces at the Southern New Mexico State Fairgrounds. Take exit 132, go left and take the frontage road south of I-10 heading west.

For more information, call (575) 524-7913 or (505) 524-7913 or visit www.SNMSpeedway.com online. You can also check us out on Facebook at www.facebook.com/SouthernNewMexicoSpeedway and follow us on Twitter at www.twitter.com/SNMSpeedway.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
Weekly Racing Series
Southern New Mexico State Fair - Night #1 of 2
Southern New Mexico Speedway, Las Cruces, N.M.
Friday, Sept. 29, 2017


CASA NISSAN LEGENDS OF THE SOUTHWEST

Heat #1 (8 laps):
1. (6) 24 Mike Money, Duncan, Ariz.
2. (7) 77 Mike Gonzalez, El Paso, Texas
3. (3) 48 Zach Rodriguez, Las Cruces, N.M.
4. (5) 1 Eli Woody, El Paso, Texas
5. (2) 4 Chelsea Scott, Las Cruces, N.M.
6. (8) MR13 Rudy Tarin Iii, Las Cruces, N.M.
7. (1) 3 Greg McCoy, Las Cruces, N.M.
8. (4) 83 Mark Sosa, Las Cruces, N.M.

Heat #2 (8 laps):
1. (7) 4Z Dylan Harris, El Paso, Texas
2. (1) 54 Gunner Harris, El Paso, Texas
3. (3) 1I Daniel Blaeser, La Mesa, N.M.
4. (5) 11D Dave Smith, Alamogordo, N.M.
5. (6) 14G Cooper Guffey, Las Cruces, N.M.
6. (2) 902 Mike Zuloaga, El Paso, Texas
7. (4) 1X Tom Zuloaga, El Paso, Texas
8. (8) 11 Lucas Ward, El Paso, Texas

A-Feature (20 laps):
1. (9) 14G Cooper Guffey, Las Cruces, N.M.
2. (7) 1I Daniel Blaeser, La Mesa, N.M.
3. (10) 4Z Dylan Harris, El Paso, Texas
4. (5) 77 Mike Gonzalez, El Paso, Texas
5. (14) 1X Tom Zuloaga, El Paso, Texas
6. (6) 54 Gunner Harris, El Paso, Texas
7. (12) 902 Mike Zuloaga, El Paso, Texas
8. (8) 11D Dave Smith, Alamogordo, N.M.
9. (2) 48 Zach Rodriguez, Las Cruces, N.M.
10. (3) 1 Eli Woody, El Paso, Texas
11. (15) 83 Mark Sosa, Las Cruces, N.M.
12. (16) 11 Lucas Ward, El Paso, Texas
13. (13) 3 Greg McCoy, Las Cruces, N.M.
14. (11) MR13 Rudy Tarin Iii, Las Cruces, N.M.
15. (1) 4 Chelsea Scott, Las Cruces, N.M.
16. (4) 24 Mike Money, Duncan, Ariz.

THE BODY WORKS SUPER TRUCKS

Heat #1 (8 laps):
1. (6) 74 Ben Ives, Las Cruces, N.M.
2. (4) 30 Josh Hammond, Carrizozo, N.M.
3. (7) 22 Devan Smith, Las Cruces, N.M.
4. (2) 15 Odie Black, Las Cruces, N.M.
5. (8) 16 Dennis McMaster, Tularosa, N.M.
6. (5) 13 Scott Kinney, Las Cruces, N.M.
7. (1) 41 Art Viramontes, Las Cruces, N.M.
8. (3) 98 Rusty Bowen, Las Cruces, N.M.

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 82 Sherman Barnett, El Paso, Texas
2. (3) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
3. (8) 33 Lloyd Duffey, Las Cruces, N.M.
4. (6) UNO Brian Kleine, Las Cruces, N.M.
5. (7) 10 Mike Garcia, Las Cruces, N.M.
6. (5) 6 Walton Kyle Sr., Las Cruces, N.M.
7. (1) L750 Todd Froats, Las Cruces, N.M.
8. (4) 621 Walton Kyle Jr., Las Cruces, N.M.

A-Feature (20 laps):
1. (7) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
2. (16) 621 Walton Kyle Jr., Las Cruces, N.M.
3. (8) UNO Brian Kleine, Las Cruces, N.M.
4. (9) 10 Mike Garcia, Las Cruces, N.M.
5. (15) 98 Rusty Bowen, Las Cruces, N.M.
6. (12) 6 Walton Kyle Sr., Las Cruces, N.M.
7. (11) 13 Scott Kinney, Las Cruces, N.M.
8. (10) 33 Lloyd Duffey, Las Cruces, N.M.
9. (4) 22 Devan Smith, Las Cruces, N.M.
10. (14) L750 Todd Froats, Las Cruces, N.M.
11. (1) 15 Odie Black, Las Cruces, N.M.
12. (13) 41 Art Viramontes, Las Cruces, N.M.
13. (6) 82 Sherman Barnett, El Paso, Texas
14.. (5) 16 Dennis McMaster, Tularosa, N.M.
15.. (2) 30 Josh Hammond, Carrizozo, N.M.
16.. (3) 74 Ben Ives, Las Cruces, N.M.

SUN VALLEY HARDWARE USRA STOCK CARS

Heat #1 (8 laps):
1. (3) 9 Jimmy Ray, Las Cruces, N.M.
2. (5) 32B Bryan Bagwell, Las Cruces, N.M.
3. (1) 007 Tony Hill, Cortez, Colo.
4. (7) 59 Travis Sutherlin, Ariz.tec, N.M.
5. (6) 97 Wyatt Loveland, Alamagordo, N.M.
6. (4) 02 Rick Skillin, Las Cruces, N.M.
7. (2) 3D Rudy Munoz, Las Cruces, N.M.

Heat #2 (8 laps):
1. (2) 71 Jed Smith, Anthony, N.M.
2. (7) 10B Bryan Bennett, Tularosa, N.M.
3. (4) 22 Jack Skillin, Las Cruces, N.M.
4. (5) 05 Aasa-Boo Flores, Las Cruces, N.M.
5. (3) 11 Cliff Evrage, Las Cruces, N.M.
6. (6) 24 Shane McNutt, Las Cruces, N.M.
7. (1) 8 Mark Smith, Anthony, N.M.

Heat #3 (8 laps):
1. (5) 15H Pete Vargas, Las Cruces, N.M.
2. (1) 88 Nathan Smith, Anthony, N.M.
3. (7) 07 Donavon Flores, Las Cruces, N.M.
4. (4) 17 Shane Helton, Artesia, N.M.
5. (6) 44JT Jaime Torres, Las Cruces, N.M.
6. (2) 46 Zach McCoy, Las Cruces, N.M.
7. (3) 20 Dennis Anderson, Alamogordo, N.M.

A-Feature (20 laps):
1. (21) 9 Jimmy Ray, Las Cruces, N.M.
2. (15) 88 Nathan Smith, Anthony, N.M.
3. (11) 05 Aasa-Boo Flores, Las Cruces, N.M.
4. (19) 44JT Jaime Torres, Las Cruces, N.M.
5. (18) 15H Pete Vargas, Las Cruces, N.M.
6. (13) 10B Bryan Bennett, Tularosa, N.M.
7. (16) 46 Zach McCoy, Las Cruces, N.M.
8. (6) 59 Travis Sutherlin, Ariz.tec, N.M.
9. (17) 17 Shane Helton, Artesia, N.M.
10. (8) 71 Jed Smith, Anthony, N.M.
11. (10) 22 Jack Skillin, Las Cruces, N.M.
12. (4) 32B Bryan Bagwell, Las Cruces, N.M.
13. (7) 8 Mark Smith, Anthony, N.M.
14. (9) 11 Cliff Evrage, Las Cruces, N.M.
15. (3) 02 Rick Skillin, Las Cruces, N.M.
16. (14) 20 Dennis Anderson, Alamogordo, N.M.
17.. (1) 007 Tony Hill, Cortez, Colo.
18.. (20) 07 Donavon Flores, Las Cruces, N.M.
19.. (2) 3D Rudy Munoz, Las Cruces, N.M.
20.. (5) 97 Wyatt Loveland, Alamagordo, N.M.
21.. (12) 24 Shane McNutt, Las Cruces, N.M.

SHAW TRUCKING SOUTHWEST DIRTCAR LATE MODELS

Heat #1 (8 laps):
1. (2) J17 Jake Gallardo, Las Cruces, N.M.
2. (3) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, N.M.
3. (5) 1 Keko Perez, El Paso, Texas
4. (4) 911 Cliff Hansen, El Paso, Texas
5. (1) 99 Lee Humble, El Paso, Texas

Heat #2 (8 laps):
1. (3) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
2. (2) 3JR) Javier Zapien Jr., El Paso, Texas
3. (1) 3) Javier Zapien Sr., El Paso, Texas
4. (4) X24 Xavier Ortega, Las Cruces, N.M.

A-Feature (20 laps):
1. (6) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, N.M.
2. (7) J17 Jake Gallardo, Las Cruces, N.M.
3. (8) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
4. (1) X24 Xavier Ortega, Las Cruces, N.M.
5. (5) 3JR) Javier Zapien Jr., El Paso, Texas
6. (2) 911 Cliff Hansen, El Paso, Texas
7.. (4) 1 Keko Perez, El Paso, Texas
8.. (3) 3) Javier Zapien Sr., El Paso, Texas
DNS - 9) 99 Lee Humble, El Paso, Texas

RANCHO MILAGRO USRA MODIFIEDS

Heat #1 (8 laps):
1. (2) 111 Bumper Jones, Mesilla Park, N.M.
2. (3) 28 Tom Georges, El Paso, Texas
3. (5) 85 Austin Adams, El Paso, Texas
4. (8) 88N Jake O'Neil, Tucson, Ariz.
5. (1) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
6. (4) 2 Jesse Haynie, Las Cruces, N.M.
7. (6) 32 Max Sadler, Springerville, Ariz.
8. (7) 88 Nathan Smith, Anthony, N.M.

Heat #2 (8 laps):
1. (3) 131 Royal Jones, Las Cruces, N.M.
2. (7) 96 Dusty Riggs, Hatch, N.M.
3. (6) 49 Duane Murphy, El Paso, Texas
4. (2) 65X Carlos Ahumada Jr., Las Cruces, N.M.
5. (4) 82 Sherman Barnett, El Paso, Texas
6. (5) 07 Donavon Flores, Las Cruces, N.M.
7. (1) 6 Joe Lackey, Las Cruces, N.M.

Heat #3 (8 laps):
1. (2) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, N.M.
2. (4) G3 Jake Gallardo, Las Cruces, N.M.
3. (5) 9 Zane Devilbiss, Farmington, N.M.
4. (3) 18 Henry Valdez, Las Cruces, N.M.
5. (1) 3H Noah Hollingshead, Las Cruces, N.M.
6. (6) 23 Kevin Clark, El Paso, Texas

Heat #4 (8 laps):
1. (3) M16 Rick Gallardo, Las Cruces, N.M.
2. (4) 3T Todd Harper, Las Cruces, N.M.
3. (1) 39H Nick Herrera, Ruidoso, N.M.
4. (5) 18R Ricardo Olague Jr., El Paso, Texas
5. (6) 02 Dawson Manicki, Las Cruces, N.M.
6. (2) 54 Carlos Ahumada Sr., El Paso, Texas

A-Feature (25 laps):
1. (2) G3 Jake Gallardo, Las Cruces, N.M.
2. (5) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, N.M.
3. (11) 9 Zane Devilbiss, Farmington, N.M.
4. (6) 131 Royal Jones, Las Cruces, N.M.
5. (1) 111 Bumper Jones, Mesilla Park, N.M.
6. (14) 65X Carlos Ahumada Jr., Las Cruces, N.M.
7. (7) M16 Rick Gallardo, Las Cruces, N.M.
8. (15) 18 Henry Valdez, Las Cruces, N.M.
9. (8) 96 Dusty Riggs, Hatch, N.M.
10. (3) 28 Tom Georges, El Paso, Texas
11. (20) 07 Donavon Flores, Las Cruces, N.M.
12. (10) 85 Austin Adams, El Paso, Texas
13. (12) 39H Nick Herrera, Ruidoso, N.M.
14. (16) 44 Christy Barnett, El Paso, Texas
15. (4) 3T Todd Harper, Las Cruces, N.M.
16. (25) 88 Nathan Smith, Anthony, N.M.
17. (9) 49 Duane Murphy, El Paso, Texas
18. (21) 23 Kevin Clark, El Paso, Texas
19. (22) 54 Carlos Ahumada Sr., El Paso, Texas
20. (26) 02 Dawson Manicki, Las Cruces, N.M.
21. (24) 6 Joe Lackey, Las Cruces, N.M.
22. (13) 18R Ricardo Olague Jr., El Paso, Texas
23. (19) 2 Jesse Haynie, Las Cruces, N.M.
24. (18) 3H Noah Hollingshead, Las Cruces, N.M.
25. (23) 32 Max Sadler, Springerville, Ariz.
26. (17) 82 Sherman Barnett, El Paso, Texas
DNS - 27) 88N Jake O'Neil, Tucson, Ariz.